Hutnicko-hornické derby pro Karvinou

sobota 30. července. 2022 | Redakce
Šlágr úvodního kola druhé nejvyšší soutěže vyzněl lépe pro exligovou Karvinou, která si z Třince odvezla výhru 3:0. Domácí fotbalisté na svém trávníku padli po téměř tři čtvrtě roce.
FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA 2022/2023,1. kolo, so 30. 7. 2022, 10:15

MFK Karviná

0:3
0:1

Branky: 22. Mikuš, 71. Zedníček, 90+2. Bartl. -

ŽK: Kateřiňák, Hýbl, Jursa – Nešický, Papadopulos, A. Krčík, Durosinmi, Rezek. -

Rozhodčí: Batík – Dresler, Mikeska. -

Počet diváků: 1160.

FK Třinec: Hasalík – Jursa (79. Obadal), Foltyn, Straňák, Hýbl (79. Szewieczek) – Machuča (73. Holík), Habusta – Omasta, Kateřiňák, Kania – Juřena. Trenér: Zbončák.

MFK Karviná: Ciupa – A. Krčík, D. Krčík, Žídek, Rolinek (88. Šindelář) – Mikuš (61. Zedníček), Soukeník, Nešický (88. Bartl), Cienciala (61. Rezek) – Málek (66. Durosinmi) – Papadopulos . Trenér: Hejdušek.

Sousedské derby mělo patřičnou váhu pro všechny aktéry, především pak pro ty, kteří nedávno nastupovali v barvách soupeře.

V dresu Karviné, která vyhlásila cíl v podobě návratu do nejvyšší soutěže, vyběhl třinecký odchovanec Lukáš Cienciala a také Aleš Nešický, který na jaře pod Javorovým hostoval.

Do červené se naopak oblékli karvinský odchovanec Tomáš Jursa a také Lukáš Holík.

Zaplněné hlediště vidělo první gólovou situaci ve 3. minutě, kdy nešťastně podklouzl kapitán Habusta. Brankář Hasalík celou situaci vyřešil vyběhnutím a zamezil jistému gólu.

Třinec se snažil o odpověď, Kania zakončil svou akci střelou nad karvinskou bránu.

Než se naplnila úvodní dvacetiminutovka, domácí hráči se dostali do gólové šance. Omasta po souhře s Machučou poslal míč do vápna, jeden ze zadáků ho odvrátil k Habustovi, jehož střela těsně minula tyč.

O čtyři minuty později se měnilo skóre. Rolinek našel rozběhnutého Ciencialu, který předložil míč Mikušovi a ten z druhé vlny překonal Hasalíka – 0:1.

Do konce poločasu se už nic převratného neudálo, v lepší náladě odcházeli do kabin fotbalisté Karviné.

Několik minut po změně stran se mohli radovat podruhé, ale Ciencialovu střelu po Málkově přihrávce brankář Hasalík dokázal vyrazit.

Po hodině hry měl gól na hlavě obránce Straňák, Habustův centr z pravé strany však poslal nad břevno.

Chvíli nato se do pokutového území probili Habusta s Juřenou. Po jejich souhře se míč dostal k nabíhajícímu Machučovi, jenž však pálil těsně vedle tyče.

Zanedlouho hosté na hranici velkého čtverce zastavili nedovoleně pronikajícího Kateřiňáka. K míči se postavil Jursa, ale jeho trestný kop skončil nad břevnem.

Karvinští byli o poznání produktivnější. V okamžiku, kdy byli pod tlakem, Soukeník naservíroval kolmou přihrávku Zedníčkovi a debutant v karvinském dresu završil svůj výpad druhým gólem – 0:2.

V poslední minutě se podél brankové čáry prosmýkl Rezek a vybídl k zakončení Bartla – 0:3.

Třinečtí fotbalisté tak na svém trávníku prohráli po téměř tři čtvrtě roce. Druhé kolo nového ročníku je zavede na stadion Prostějova.

Trenér Karviné Tomáš Hejdušek: „Jsem rád, že jsme ten zápas zvládli. Už jen kvůli našim skvělým fanouškům, kterých přijela spousta. Ukázali jsme, že naše mužstvo je soudržné a zdravé. Šli jsme za vítězstvím. Třinec má kompaktní a organizovaný tým, jsme rádi, že jsme zápas zvládli.“ Trenér Třince Martin Zbončák: „Z výsledku jsme smutní. Všichni viděli, jak je fotbal krutý, protože soupeř byl maximálně efektivní. Hrál zezadu, jednoduše, moc nerozehrával, pomáhal si nákopy na Papadopulose. Jsme zklamaní, protože v některých pasážích jsme Karvinou zatlačili, snažili jsme se kombinovat. Náš výkon byl dobrý, chybělo mu akorát, to že z některých situací, které jsme si vytvořili, jsme nedokázali udeřit.“