U14: Akademici Lukáš Trombik a Ondřej Schovanec
Lukáš Trombik
Jako první se nám představil Lukáš Trombik z kategorie U14 a v úvodu nám prozradil jeho fotbalové začátky.
„Začal jsem s fotbalem díky mému staršímu bratrovi Filipovi, když mi bylo šest let. Zdeněk Cieslar se stal mým prvním trenérem,“ prozradil Lukáš.
Co tě naučil tvůj první trenér Zdeněk Cieslar?
„Pod jeho vedením jsem se naučil základy. Přihrávka, převzetí, střela. Poté se to už rozvíjelo komplexně.“
Který z dosavadních trenérů ti dle tvého mínění dal nejvíce?
„Na to se velmi těžko odpovídá. Bez těch základních věcí, by se člověk nemohl posouvat dále. Proto mi hodně dal můj první trenér Zdeněk Cieslar. Ale také pan trenér Hrazdílek. Ten mi vštípil techniku a kvalitu přihrávky. U něj jsem to dopiloval na vyšší úroveň. Nyní v akademii je to souhrn všech smyslů, které se vyvíjí stejně intenzivně.“
Jak hodnotíš uplynulý půlrok v akademii?
„ Zatím se mi tam daří a jsem velmi spokojen s nastaveným režimem, tréninky i se školou.“
Postrádáš v akademii rodinu a spoluhráče z Třince?
„Trochu ano, chybí mi rodina, kluci, celý kolektiv, ale zvykl jsem si a jsem tam rád.“
V akademii trénuješ pondělí až čtvrtek, páteční tréninky absolvuješ doma v Třinci a o víkendu naskočíš do zápasu, jaké to je?
„Je to trochu nezvyk, jelikož program je opravdu nabitý. Doma jsem měl více času a prostoru. Nyní jsem sice ve větším zápřahu, ale dává mi to opravdu hodně po všech stránkách a to mě těší.“
V čem se liší tréninkové jednotky v Karviné a Třinci?
„V podstatě se to ani nijak moc neliší. Pouze proces je jen více rozdělen a určen na konkrétní cíle. Jednou se zaměřujeme na přihrávky, střelbu, střelbu zapojenou v herní kombinaci, techniku, běhy a vytrvalost.“
Vnímáš nějakou změnu na sobě co jsi v akademii?
„Cítím se mnohem sebejistější, přibyla mi svalová hmota, jsem silnější, lépe koordinovaný.“
Je to čistě jen prací na hřišti nebo trávíte hodně času v posilovně?
„Před každým tréninkem provádíme cviky v hale, které jsou soustředěny na posilování, protahování a ve čtvrtky tomu dáváme po tréninku ještě o něco více.“
Jak vypadá denní režim na akademii?
„Když vezmu například úterý, tak ráno máme trénink s atletickým trenérem, než jdeme na výuku. Po škole se přesouváme na bazén. Ve středu máme pro změnu ranní i odpolední trénink na hřišti na Kovoně a každý trénink je vždy cíleně zaměřený na konkrétní činnost.“
Kdyby jsi měl něco z akademie přenést do Třince, co by to bylo?
„Nejspíš bych zvýšil důraz v průběhu celého tréninku a svižnost během přesouvání se od jednoho cvičení k druhému. V Karviné je toto rychlejší a vzniká tak více času na daná cvičení.“ zakončil rozhovor talentovaný mladík Lukáš Trombik.
Ondřej Schovanec
Druhým zpovídaným byl akademik z Ostravy, brankář Ondřej Schovanec, který také začal rozhovor o jeho seznámení se s kopanou.„S fotbalem jsem začal již ve čtyřech letech na Horním Žukově a po třech letech tvrdé práce jsem přestoupil do Třince.“
Co bylo důvodem přestupu a co tě k němu vedlo?
„Trenéři si mě všimli, když jsme hráli proti Třinci. Přestoupil jsem hned bez rozmyšlení, jelikož jsem věděl, že tam budu mít lepší podmínky a výrazně se zlepším.“
Jak na to reagovali rodiče?
„Podporovali mě od první chvíle. Jsem jim za jejich podporu moc vděčný.“
Jak jsi vnímal brankářskou konkurenci?
„Vždy jsem chtěl stát v brance, jako můj táta, proto jsem využil té příležitosti k přestupu do Třince, abych šel výkonnostně nahoru a tuto konkurenci snižoval. Avšak ne vždy jsem v bráně stával, také jsem několik zápasů odehrál jako hráč v poli.“
Jak velkým přínosem je pro tebe akademie?
„Jakmile jsem se tu zprávu dozvěděl, že jsem se tam dostal, byl jsem ohromně rád. Protože dle mého názoru je to to nejlepší co tady v kraji může být.“
Oproti ostatním třineckým kamarádům jsi jako jediný z akademiků v Ostravě. Necítíš se trochu osaměle?
„Ano, ostatní kluci, kteří jsou na akademii jsou v Karviné. Já jsem si v Ostravě zvykl poměrně rychle. Kluky jsem znal jednak z výběrů a také ze zápasů, které jsme proti sobě odehráli. Nebyl to pro mě skok úplně do neznáma.“
Jaké jsou v ostravské akademii tréninky pro gólmany?
„Jsou super, jelikož denně máme půlhodinový trénink jen brankáři a někdy i celý trénink je čistě brankářský. To je velký přínos pro mě i ostatní gólmany.“
Popíšeš nám tvůj denní režim?
„Vezmu to také od úterý, kdy máme ranní trénink. Potom jdeme na výuku do školy, po vyučování se přesouváme do haly, než vyběhneme na Bazaly. Trénink máme opět zakončený v hale. Po tomto tréninku jdeme už na večeři a přesouváme se na internát.“
Bylo těžké si zvyknout na takovýto nový režim?
„Z počátku to bylo náročné, byl jsem hodně unavený, ale postupně jsem si začal zvykat a dost mi v tom pomohla vyvážená a pravidelná strava, kterou máme šestkrát denně.“
Čeho by jsi chtěl dosáhnout a kdo je tvým vzorem?
„Mým vzorem je Marc-André ter Stegen z Barcelony a jako nejbližší cíl pro mě je zachytat si v druhé lize. To je můj největší momentální cíl, prosadit se do budoucna jako gólman u mužů v Třinci. A pokud by přišla i jiná nabídka, rád bych tuto zkoušku podstoupil.“
V čem si myslíš, že ti pomohla akademie v Ostravě?
„Rozhodně jsem se zlepšil v rychlosti, jsem také silnější a co se týče zlepšení mimo fotbal, cítím se více samostatnější, když jsem na internátu.“
Děkuji za rozhovor