Je šance, že video bude i ve druhé lize, říká šéf projektu Roman Hrubeš

Je šance, že video bude i ve druhé lize, říká šéf projektu Roman Hrubeš

(05.12.2017) Miroslav Zelinka, Radim Dresler, Petr Antoníček, Roman Hrubeš (na snímku), fotbalisté třinecké a olomoucké juniorky. Tito aktéři se stali součástí nevídaného projektu Ligové fotbalové asociace, která v Třinci zkoušela v praxi projekt Videorozhodčího.

K hřišti s umělým povrchem v pátek dopoledne zavítal přenosový vůz a šest kamer, které snímaly souboj mezi třineckými a olomouckými juniory. „Jsme rádi, že jsme mohli zavítat i do jiných částí naší země než pouze do Prahy. Chtěli jsme ukázat projekt videorozhodčího i tady u vás. Těší nás, jak se k tomu kluby hrající Juniorskou ligu staví pozitivně. Máme možnost si vyzkoušet online testovací fázi,“ prozradil po zápase Roman Hrubeš, vedoucí projektu, který měl oficiální premiéru v nedělním prvoligovém utkání mezi Spartou a Mladou Boleslaví.

V Třinci probíhal projekt v režimu online. Trojice rozhodčích v čele s Miroslavem Zelinkou, majitelem licence FIFA, byla hlasově propojena s přenosovým vozem, kde seděl Roman Hrubeš, bývalý prvoligový rozhodčí, dnes videorozhodčí. „Je to výborná možnost pro rozhodčí, hráče a funkcionáře, aby v praxi viděli, jak to probíhá. Věřím, že to bylo zajímavé i pro diváky,“ pověděl Hrubeš.

Co je cílem práce videorozhodčího? „Náplň videorozhodčího spočívá v tom, aby odstranil zjevné chyby rozhodčích. Není cílem opravovat každý verdikt, aby nebyla narušena plynulost hry,“ popsal práci sudích u obrazovek.

Videorozhodčí může zasáhnout do utkání ve čtyřech případech. „První situací jsou góly a vše, co tomu předchází - faul, ofsajd, míč mimo hrací plochu. Druhou situací je nařízení nebo nenařízení pokutového kopu. Třetím případem je udělení červené karty bez druhého napomenutí. Poslední možností je chybná identifikace hráče při udělení osobního trestu. Je k tomu vydán přísný protokol, který jsou účastnické země povinny dodržovat. Není to náš výmysl, videorozhodčí nemůže v jiných situacích našeptávat.“

Čtveřice rozhodčích musela v utkání Juniorské ligy řešit jednu ošemetnou situaci. Ve 27. minutě dostal Celba přihrávku za obranu, rozhodčí Antoníček akci pustil a Celba velkou šanci proměnil v gól. „U videa jsme přezkoumávali ofsajdové postavení útočícího hráče, který následně dosáhl branky,“ prozradil Hrubeš.

Utkání v Třinci bylo devátým zápasem v režimu online. Kdo je může pískat? „Vybrali jsme první skupinu rozhodčích, která je už zkušenější a na listině profesionálních soutěží delší dobu. Zároveň mají zkušenosti s řízením utkání v zahraničí. Ve voze sedí zkušení rozhodčí, popřípadě někteří bývalí jako například Jiří Adam. Osm rozhodčích už může do zápasu s videem naskočit,“ řekl majitel 44 prvoligových startů.

Slovo „videorozhodčí“ se skloňuje především v nejvyšší fotbalové soutěži. Přesto je šance, že s pomocí mužů za obrazovkou bude řízeno i utkání Fortuna národní ligy. „Šance tady je. Budeme chtít pokrýt co nejvíce zápasů nejvyšší soutěže a také vybrané zápasy druhé ligy. Otázkou je, zda v tomto projektu budeme úspěšní a dostaneme zelenou od pravidlové komise a FIFA. Otázkou je také technické zabezpečení. Pro tento projekt využíváme přenosové vozy O2 TV a společnosti BMG, kterým bych tímto rád poděkoval.“

Třinec zkouškou videorozhodčího prošel. Nezbývá nám, než novému projektu popřát hodně štěstí a samá správná rozhodnutí.

Sdílet článek:
 
 
Copyright © 2009-2018 FK Fotbal Třinec & eSports.cz, s.r.o. Informace o autorských právech  | RSS kanál