Fanoušci dohnali mužstvo k postupu

(30.7.2016) Neúnavné povzbuzování fanoušků a stálý tlak našich fotbalistů nakonec divizní Havířov neustál. O postupu do 2. kola MOL Cupu rozhodl hlavičkou v 84. minutě Martin Motyčka.

ČP-1, sobota 30.7.2016
MFK Havířov
1:2
(0:0)
Góly a asistence: 49. Petr Hošek (as. Martin Janošík, 0:1), 65. Miroslav Matušovič (1:1), 84. Martin Motyčka (1:2). Rozhodčí: Radek Dubravský – Radek Kotík, Valter Boček. Žluté karty: Lukáš Skoupý, Miroslav Matušovič (oba Havířov).
MFK Havířov: Radim Směták – Petr Lisický, Petr Michalčák, Karel Skoupý, David Musiol – Lukáš Skoupý, Pavel Zupko, Tomáš Omasta, Miroslav Matušovič, Jan Uher – Tomasz Gomola (61. Kamil Rozsíval). Hrající trenér: Miroslav Matušovič.
FK Fotbal Třinec: Lukáš Paleček – Michal Velner, Marek Čelůstka, Imrich Bedecs (78. Mikk Reintam), Jiří Janoščín – Matej Ižvolt, Jaroslav Málek (70. Petr Joukl), Martin Motyčka, Pavel Malcharek, Jakub Teplý (46. Martin Janošík) – Petr Hošek. Trenéři: Lubomír Vašek, Martin Zbončák, Lubomír Adler.
Počet diváků: 198

Havířov. V posledních letech již tradiční místo pro 1. kolo českého poháru. Naši trenéři chtěli otestovat navrátilce z marodky a do základní sestavy umístili Jaroslava Málka, Jakuba Teplého a Imricha Bedecse.

Rozdíl dvou tříd se začal projevovat už od úvodních minut. Naši hráči jen málokdy pustili soupeře na vlastní polovinu, naopak častými nákopy do pokutového území drželi v pozoru nejen havířovskou defenzívu, ale především brankáře Smětáka.

Příležitosti ke skórování měli Hošek, Málek, Janoščín nebo Malcharek, ale nula na kontě vstřelených branek se nezměnila ani po největší šanci první půle. Tu měla v 38. minutě dvojice Málek – Ižvolt, která běžela proti jednomu obránci. Málek nahrál do volného prostoru slovenskému záložníkovi, jenže ten střelou po zemi minul levou tyč.

Domácí zahrozili v první půli pouze jednou, ve 41. minutě nechali obránci trochu prostoru Gomolovi, jehož střelu ke vzdálenější tyči ukázkově vykopl brankář Paleček.

Do druhé půle naskočil místo Teplého Janošík. Ten se hned v úvodu snažil usměrnit do brány centr Velnera, vzápětí pálil těsně vedle levé tyče Ižvolt. Na opačné půlce po chybě třineckého gólmana a přihrávce Uhra pálil Matušovič, Paleček svou chybu napravil famózním zákrokem proti prudké střele bývalého hráče Sparty a Baníku Ostrava.

Gólu se diváci dočkali ve 49. minutě. Po centru Janošíka z levé strany zamířil přesně hlavou do havířovské brány Petr Hošek. Brankář Směták neměl žádnou šanci. Ještě lépe mohlo být pro červené v 54. minutě, dalekonosná střela Motyčky lízla břevno havířovské svatyně.

I domácí dovedli občas zahrozit. Dobrý pokus levačkou vyslal z nějakých pětadvaceti metrů Karel Skoupý, brankář Paleček se natáhl, jak mohl, naštěstí míč letící vedle brány nezasáhl. V 65. minutě už domácí ukázali, jak jsou silní při standardních situacích. Rohový kop Miroslava Matušoviče zaletěl přímo do třinecké brány. Hlavičkující Hošek už gólu nezabránil.

Naše borce inkasovaný gól nesložil a o minutu později si mohli vzít vedení zpátky, jenže dlouhou přihrávku Velnera z první napálil vysoko nad bránu Janošík a pár minut na to hlavou těsně minul bránu střelec prvního gólu.

V 80. minutě utekl po levé straně Janošík, udělal kličku obránci, ale na gólmana Smětáka nevyzrál. Havířovský brankář jeho střelu vyrazil nad sebe, následná hlavička třineckého záložníka poslala míč pouze do boční sítě.

Stejně jako před dvěma lety přišel rozhodující okamžik v poslední desetiminutovce. Závar před havířovskou bránou využil až na třetí pokus hlavičkující Martin Motyčka, který přesně umístěnou střelou pod horní tyč nedal číhajícím obráncům na brankové čáře ani čichnout.

Druhý gól v domácí síti hráče v modrých dresech zlomil, síly na další vyrovnání již nenašli, naopak naši se tlačili za třetím gólem. Po úniku pravou stranou a skluzu havířovského hráče se Joukl dožadoval pokutového kopu, ale píšťalka Dubravského zůstala němá. Na postupu druholigového celku do 2. kola to však nic nezměnilo.

O tom, kdo se stane soupeřem v následujícím kole, rozhodne až los, který se uskuteční příští týden. Každopádně již nyní je jisté, že utkání se neuskuteční v původním termínu ve středu 10. srpna, jelikož už o dva dny později nastoupí naši fotbalisté v Ostravě proti Baníku.